Pirelli Türkiye’den Ramazan Bayramı’nda yola çıkacaklara tavsiyeler

Okul tatilinin Ramazan Bayramı ile birleşmesiyle birlikte yola çıkacakların sayısında önemli bir artış bekleniyor. Yaz aylarında, bilhassa bayram tatili periyotlarında trafik kazalarındaki artışa karşı şoförleri uyaran Pirelli Türkiye, bayramda trafikte olacak araç sahiplerine tavsiyelerde bulunuyor.

Pirelli, ayrıyeten kış lastiklerinin yerini yaz lastikleri ve dört mevsim lastiklere bıraktığı şu günlerde, 15 Mart-30 Haziran tarihleri ortasında düzenlediği kampanyası ile mevsimine uygun lastik kullanımını destekliyor. Pirelli yetkili satıcıları yahut alt satış noktalarından tek seferde dört adet 18’’ jant ve üzerinde Pirelli marka araba, SUV (4×4) yaz lastiği yahut dört mevsim lastik tercih eden şoförler, anında KDV dahil 1.200 TL indirim kazanıyor ve Yapı Kredi World’e özel 7 taksit fırsatından da yararlanabiliyorlar. Kampanya kapsamında Pirelli Tyrelife™ Lastik Garantisi ile de müşterilerine lastiklerini muhafaza fırsatı veriyor. Yetkili satıcılardan tek seferde 4 adet Pirelli marka 17’’ jant ve üzeri oto, SUV (4×4) yahut hafif ticari (en fazla 3.500kg) araç lastiği satın alanlar, hasar gören bir lastiğini hiçbir ek fiyat ödemeden 6 ay boyunca yenileyebiliyorlar.

Pirelli Türkiye, trafikte güvenliği sağlayacak en değerli noktalardan birinin gerçek lastik kullanımı olduğuna dikkat çekerken yakıt tüketimi ve etrafa olan olumsuz tesirlerini azaltmak ve güvenlik için de mevsime uygun lastik kullanılmasının altını çiziyor.  

Pirelli’nin lastik güvenliği konusunda çalışan mühendislerine nazaran birtakım denetimleri yaparak can ve mal kayıplı kazaların önüne geçmek mümkün. Bu yüzden Pirelli Türkiye uzmanları, yaz aylarında sıcaklar nedeniyle yol koşullarının başka mevsimlere nazaran farklılık gösterdiğini belirtirken yola çıkmadan önce gerekli tedbirleri alarak kaza risklerinin azaltılabileceği konusunda araç sahiplerini uyarıyor.

Uzun seyahatlere çıkmadan evvel bilmeniz ve yapmanız gerekenler:

  • Araçlarındaki kış lastiklerini hala değiştirmemiş olan şoförlerin vakit kaybetmeden lastiklerini yaz lastikleri yahut dört mevsim lastikler ile değiştirmeleri gerekiyor. Zira yüksek sıcaklıklarda kullanılan kış lastikleri; yaz lastikleri ve dört mevsim lastikler üzere performans vermez. Ayrıyeten sıcak hava, kış lastiklerinin aşınmasına ve kullanım ömrünün azalmasına sebep olur.

 

  • Yaz lastikleri, artı 7 derecenin üstündeki sıcak hava şartlarında, kuru ve ıslak yerde daha kısa fren uzaklığı sağlar. Bilhassa sıcak havalarda ABS ile frenlemede yaz ve kış lastikleri karşılaştırmasına nazaran ADAC tarafından gerçekleştirilen testlerde yaz lastikleri, kış lastiklerine nazaran yüzde 40’lara varan oranlarda daha kısa aralıkta durur. Hakikat fren aralığı için de lastiklerin değiştirilmesi gerekmektedir. 

 

  • Yaz aylarında kullanılan kış lastiği, yakıt tüketimini artırır. Yaz lastiklerinin dönme direnci kış lastiklerine oranla daha düşüktür. Böylece yazın, yaz lastikleri daha az yakıt harcar ve daha az aşınır. 

 

  • Yaz lastikleri desenleri, yazın sıcak hava şartlarına nazaran uygun tasarlanmış desen yapısına sahiptir. Ortalama yaz sıcaklığında en âlâ tutunmayı sergileyecek kauçuk bileşeni kullanılır. Yağışlı havalarda diş derinliği azalmış olan lastikler yoldaki suyu gereğince âlâ tahliye edemeyecekleri için lastik performansında kayıplar meydana gelecektir. Bilhassa ıslak tabanda daha inançlı sürüş için  yaz lastiklerimizin 3mm diş derinliğine geldiğinde yenilenmesini öneririz.

 

  • Seyahatinizin güvenliği ve yakıt tasarrufu için yolcu sayısı ve yük durumuna nazaran lastik basıncını güncellemek verimliliği ve performansı yükseltir. Bu yüzden lastiklerin araba üreticilerinin tavsiye ettiği basınçlara nazaran ayarlanmaları gerekmektedir ( aracınızın depo kapağında yahut kapı eşiklerinde bu bilgileri bulabilirsiniz)  Ayrıca ülkü basınç kıymetinden farklı düzeylere sahip lastikler kullanım ömrünü de kısaltır.

 

  • Lastiklerin genel durumunu denetim etmek de trafikte can güvenliği açısından hayati ehemmiyettedir. Kaldırım, kasis ve başka pürüzlere çarpmalar yahut sürtünmeler sonucunda lastiklerin iç taraflarında gözle görülmeyen hasarlar oluşabilir. Bu üzere durumlarda lastik bir uzmana kesinlikle denetim ettirilmelidir. Lastik yapısında, lastiğin yanağında bariz bir çıkıntı, yükseklik ya da balon üzere oluşan hasarlar sürüş güvenliği açısından uygun değildir ve lastiğin değişmesini gerektirir.

 

  • Yakıt iktisadının yanı sıra ani hızlanma ve frenlemelerden kaçınmak da sürüş güvenliği ve lastiğin daha uzun müddet kullanımı açısından kıymetlidir.  Bu sebeple inançlı sürüş için hem araç bakımlarını sistemli olarak yaptırmamız hem de mevsimine uygun lastiklerimizi, gerçek hava basınçlarıyla kullanmamız gerekmektedir 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu