Seçim Propaganda Yasağı Ne Zaman Başlıyor? Tarih ve Detaylarıyla İnceledik!

Seçim propaganda yasağı ne zaman başlıyor? Sorusu, uygulanacak olan yasaklar nedeniyle gündemde yer alıyor. YSK, seçimin mart ayında yapılacak olması sebebiyle mevsim şartları ve güneşin batış saatini dikkate alarak doğudaki 32 ilde oy verme saatini bir saat öne çekti. Peki, Seçim propaganda yasağı ne zaman başlıyor? Seçim propaganda yasağı başladı mı, saat kaçta bitiyor?

SEÇİM PROPAGANDA YASAĞI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) belirlediği takvime göre, propaganda serbestliği 30 Mart günü saat 18.00’de sona erecek, seçim yasakları ise 31 Mart’ta saat 23.59’da sona erecek. Bu süreçte, seçime katılan siyasi partiler ve bağımsız adaylar, seçim propaganda süresinin sona ermesine kadar yazılı basında ilan ve reklam yoluyla ya da internet sitesi açarak sözlü, yazılı veya görüntülü propaganda yapabilecekler.

Seçim propaganda yasağı ne zaman başlıyor? Seçim propaganda yasağı başladı mı, saat kaçta bitiyor?

KAMU HİZMETİ VERİLEN YERLERDE YASAK DEVAM EDECEK

Seçim sürecinde mabetlerde, okullarda, kışlalarda, ordugahlarda ve askeri mahfillerde, kamu hizmeti verilen diğer yerlerde kapalı yer toplantısı yasağı devam edecek. Vatandaşların elektronik posta adreslerine gönderilecek mesajlar ve taşınabilir veya sabit telefonlarına sesli, görüntülü veya yazılı mesaj göndermek suretiyle propaganda yapılamayacak. Ancak siyasi partiler kendi üyelerine her zaman sesli, görüntülü veya yazılı mesaj gönderebilecekler.

Seçim propaganda yasağı ne zaman başlıyor? Seçim propaganda yasağı başladı mı, saat kaçta bitiyor?

ANKET YASAĞI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Oy verme gününden önceki 10 gün içinde yazılı, sözlü ve görsel basın ve yayın araçları ile kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler, bilgi ve iletişim telefonları yoluyla mini referandum gibi adlarla bir siyasi partinin veya adayın lehinde veya aleyhinde yayın yapılması ve bunların dağıtılması yasak olacak.

Emir Ceran

Yüksek Seçim Kurulu Hukuk 3.Sayfa Gündem Politika Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu