Seçim Yayın Yasağı Başladı mı? Detaylar Burada!

Seçim yayın yasağı başladı mı? Bu gece itibarıyla (yarısından itibaren), 31 Mart Pazar günü gerçekleşecek Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde oy verme gününden önceki son 24 saatte herhangi bir parti veya adayın siyasi reklamı yayınlanamayacak. Seçim yayın yasağı ne zaman başladı? İşte detaylar…

SEÇİM YAYIN YASAĞI BAŞLADI MI?

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’un 31. maddesi doğrultusunda, siyasi reklamlara ilişkin kuralları belirledi ve yayın yasağının bu gece itibariyle başlayıp, oy verme günü olan 31 Mart Pazar günü YSK tarafından belirlenecek saate kadar devam edeceği kararını aldı.

Bu süre zarfında televizyon, radyo ve diğer yayın organları siyasi reklam, seçim ve seçim sonuçları ile ilgili haber, tahmin ve yorum yapamayacaklar. Bu tür yayınlar yayın yasağına tabi tutulacak.

Yayın organları, seçime katılan siyasi partiler ve adayların sözlü, yazılı ve görsel propaganda faaliyetlerini yarın saat 18.00’e kadar yayınlayabilecekler.

RTÜK, “YSK kararları gereği bugünden itibaren saat 23.59’a kadar seçim gününe kadar siyasi reklamların yayınlanmasının yasak olduğunu, medya hizmet sağlayıcı kuruluşların ise yarın saat 18.00’e kadar seçime katılan siyasi partiler ve adayların sözlü, yazılı ve görsel propagandalarını yayınlayabileceklerini” belirtti.

Gündem Eğitim Politika Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu