Selçuklu Belediyesi ve Selçuklu İlçe Ulusal Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile 29 okulda “Okur Muharrir Buluşmaları” gerçekleştiriliyor.

Eğitime olan katkılarıyla isminden kelam ettiren Selçuklu Belediyesi bu alandaki örnek çalışmalarına yenilerini eklemeye devam ediyor.  Selçuklu Belediyesi ve Selçuklu İlçe Ulusal Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle 29 okulda “Okur Muharrir Buluşmaları” düzenleniyor. Birincisi Mahmut Sami Ramazanoğlu İmam Hatip Lisesi’nde gerçekleştirilen program 24 Nisan-2 Haziran tarihleri boyunca devam edecek. Ödüllü muharrirlerin öğrencilerle kitaplar üzerinden gerçekleştirilecek söyleşileriyle ilerleyecek olan “Okur Muharrir Buluşmaları” iki kısımdan oluşuyor.

Etkinlik kapsamında ödüllü muharrirlerin kitaplarının fiyatsız olarak öğrencilere dağıtılmasından sonra öğrenciler ve müellifler okulda kitap üzerine söyleşi gerçekleştiriyor.  Böylece öğrenciler kitaplar üzerinden yorum yapabilme ve tahlil yeteneğini geliştiriyor ayrıyeten bir yapıtın kitap haline gelme sürecini de öğrenmiş oluyor.

Mahmut Sami Ramazanoğlu İmam Hatip Lisesi’nden start alan “Yazarlarla Okur, Muharrir Buluşmaları”nda öğrenciler ödüllü muharrir İsmail Özen’le bir ortaya geldi. Söyleşide muharrir İtina roman  tipindeki tecrübelerini öğrencilere aktarırken şiir ve okuma üzerine tavsiyeler verdi. 

Başkan Pekyatırmacı:“Öğrencilerimizin eğitimlerine katkı sağlayacak her projenin içindeyiz”

Kitaba ve okumaya olan hassaslığın artması için uğraş ve gayret gösterdiklerini söz eden Selçuklu Belediye Lideri Ahmet Pekyatırmacı: “ 106 kütüphane ve 724 bin 416 kitap sayısıyla en çok kütüphaneye sahip ilçe unvanıyla bilgi ve kitabı öğrencilerimizle buluşturmak için kütüphane müdürlüğümüz aracılığıyla çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu kapsamda belediyemiz ve ilçe ulusal eğitim müdürlüğümüz iş birliği ile 29 okulumuzda “Yazarlarla Okur Müellif Buluşmaları” gerçekleştiriyoruz.  Alanında tecrübeli yazarlarımızı öğrencilerimizle buluşturuyoruz.  Böylece konuk muharrirlerimiz öğrencilerimizin sentez yapabilme ve okuma alışkanlığına katkı sağlamış oluyorlar. Selçuklu Belediyesi olarak yeni kuşağımızın hem eğitim hayatına hem de kültür hayatlarına kazanım sağlamaya devam edeceğiz. Bosna Hersek Mahallemizde bulunan Yeni Kuşak Kent Kütüphanemiz bunun örneklerinden yalnızca bir tanesi. Biz çocuklarımızı ve gençlerimizi geleceğe donanımlı olarak yetiştirmek için her projede ve her yatırımda yer almaya devam edeceğiz. Biliyoruz ki sağlam bir geleceğin temeli yeni kuşağımızın omuzlarında yükselecek.” diye konuştu.  

24 Nisan’da başlayan ve 2 Haziran’a kadar devam edecek olan etkinliklerde toplam 11 muharrir öğrencilerle buluşacak. Muharrirlerin isimleri ise şu biçimde;  Türkiye Muharrirler Birliği ödüllü İsmail İtina ile Mehmet Kahraman,  Emine Acar, Ahmet Demirbaş, Birgül Aslanoğlu, Abdil Mert, Yunus Meşe, çocuk müellif Damla Öznurlu, Ümit Polat, Tolga Alver ve Mustafa Atılgan.

Mahmut Sami Ramazanoğlu İmam Hatip Lisesi’nde gerçekleşen “Okur Müellif Buluşması” aktifliği öğrenciler ve muharrir İsmail Özen’in soru yanıt kısmıyla son buldu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu