TEMA Vakfı kelamını tuttu: 30’uncu yıla özel 7 bölgede 7 orman!

30’uncu yıl dönümünü NTV’de “Umut Yeşerten Müzikler – TEMA Vakfı 30. Yıl Özel Yayını” ile kutlayan TEMA Vakfı, kelam verdiği üzere; gecede elde edilen fidan bağışlarıyla Türkiye’nin 7 bölgesinde “TEMA Vakfı 30. Yıl Hatıra Ormanları” oluşturdu. Vakıf, 7 hatıra ormanından biri olan ve Kırklareli Celaliye’de yer alan ormanı ziyaret ederek tabela açılışı eşliğinde fidan dikim aktifliği gerçekleştirdi.

 

Gelecek jenerasyonlara yaşanabilir bir dünya bırakabilmek için 30 yıldır faaliyetlerini sürdüren TEMA Vakfı, kuruluşunun 30. yıl dönümünü 3 Aralık 2022’de, NTV ekranlarında “Umut Yeşerten Müzikler – TEMA Vakfı 30. Yıl Özel Yayını” ile kutlamıştı. Ağır ilgi gören gecede yapılan bağışlarla 100 bin fidan amacının de üzerine çıkılarak yaklaşık 200 bin fidan bağışına ulaşılmıştı.

 

Bağışlar ormana dönüştü

TEMA Vakfı, kelam verdiği üzere yayın vesilesiyle sağlanan bağışlarla Orman Genel Müdürlüğü iş birliğiyle 30. Yıl Hatıra Ormanları’nı Türkiye’nin 7 bölgesinde; Denizli, Elazığ, Eskişehir, Gümüşhane, Kahramanmaraş, Kırklareli ve Kilis vilayetlerinde oluşturdu. 

Bugün, Türkiye’nin 81 vilayetinde TEMA Vakfı bağışçıları sayesinde oluşturulan en az 1 orman bulunuyor. Vakfın 30’uncu yılında düzenlenen kampanya sayesinde bu ormanlara 7 orman daha eklenmiş oldu.

 

Fidanlar toprakla buluştu

TEMA Vakfı’nın 30’uncu yıl gecesinin sunuculuğunu istekli olarak üstlenen Seda Öğretir ve Yiğit Özşener’in de iştirakiyle, 7 hatıra ormanından biri olan ve Kırklareli ili Lüleburgaz ilçesi, Celaliye köyü hudutları içerisinde yer alan ormana ziyaret gerçekleştirildi. Aktifliğe İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü Ağaçlandırma Şube Müdürü Talip Kavlak ve Kırklareli Orman İşletme Müdürü İsmail Karakaya, TEMA Vakfı İdare Konseyi Lideri Deniz Ataç, Genel Müdürü Başak Yalvaç Özçağdaş ile Vakıf gönüllüleri ve Genel Merkez çalışanları katıldı. Tabela açılışının akabinde fidan dikim aktifliğine geçildi ve temsili fidanlar toprakla buluşturuldu.

 

“7 bölgeye 7 orman kazandırmanın gururunu yaşıyoruz”

7 bölgeye 7 orman kazandırmış olmanın gururunu yaşadıklarını belirten TEMA Vakfı İdare Heyeti Lideri Deniz Ataç “Ormanlar; iklimi düzenleme, su üretimi, sel, çığ ve taşkınları tedbire, kuraklık tesirlerini azaltma fonksiyonları ve sahip olduğu biyolojik çeşitlilik nedeniyle, iklim kriziyle gayret ve biyolojik çeşitliliğin korunması bahislerinde anahtar role sahip.

Hepimizin derin keder ile hatırladığı üzere, 2021 yılı yaz aylarında yaşadığımız ve afet boyutuna dönüşen orman yangınları sebebiyle 133 bin hektara yakın orman varlığımızı, binlerce hektar tarım alanını, 9 vatandaşımızı ve milyonlarca orman canlısını kaybettik. Bir kez daha ağaçların, ormanın ve tabiatın bizim için ne kadar kıymetli olduğunu ne yazık ki bu türlü üzücü bir hadisenin akabinde tekrar anladık. Hem var olan ormanlarımızı müdafaamız ve yaşatmamız gerektiğini hem de ülkemize yeni ormanlar kazandırmamız gerektiğini artık çok daha güzel biliyoruz.

Biz de bu periyotta ağaçlandırma çalışmalarına özel olarak yük veriyoruz ve 30’uncu yılımızın anısına Türkiye’nin 7 bölgesinde ‘TEMA Vakfı 30. Yıl Hatıra Ormanları’ oluşturmayı hedefledik. Kıymetli sanatkarlarımız ve bağışçılarımız başta olmak üzere bu maksada ulaşmamızda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu