Teravih Namazı Kaç Rekatta Kılınır? Hz. Peygamber’in Uygulamaları İle İlgili Detaylar!

Teravih namazı evde kılınır mı? sorusu gündemde önemli bir konu. Pandemi nedeniyle camilerde teravih namazının kılınmasının engellenmesiyle ilgili merak edilen soruların cevaplarına göz atalım. Teravih namazı kaç rekat kılınır?

Hz. Peygamber’in kıldığı teravih namazıyla ilgili net bir rakam bulunmamaktadır. Bir rivayete göre yirmi üç rekat teravih kıldığına dair bazı söylentiler olsa da fıkıh alimleri tarafından farklı değerlendirilmiştir. Hz. Âişe’nin, Peygamber’in Ramazan ayındaki gece namazlarıyla ilgili hadisinden ve Hz. Ömer’in teravihi cemaatle kılmaya başlamasıyla ilgili haberlerden yola çıkarak bu konuda bir sonuca varılmıştır.

Hz. Âişe’nin aktardığı hadise göre Peygamber, Ramazan ve diğer gecelerde on bir rekat fazla nâfile namaz kılmamıştır. Bu sayı bazı rivayetlerde on üç olarak da geçmektedir. Bu hadis, teravih namazıyla ilgili olmadığını göstermektedir ve Peygamber’in sadece Ramazan ayında ve diğer gecelerde düzenli olarak kıldığı bir nâfile namazı olduğunu işaret etmektedir.

Hz. Ömer döneminde başlayan cemaatle kılınan teravih namazlarının rekatlarıyla ilgili olarak farklı rivayetler bulunmaktadır. Ancak teravih namazının günümüze kadar cemaatle 20 rekât olarak kılındığı kabul edilmektedir.

Teravih namazı nâfile bir ibadet olduğundan farz gibi değerlendirilmemelidir. Bu nedenle evde 8, 10, 12, 14, 16 veya 18 rekât kılınması durumunda sünnet olarak telakki edilir. Ancak mümkünse cemaate katılmak daha iyidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu