TikTok’un dünya üzerinde 100 milyardan fazla görüntülenen kampanyası BookTok Türkiye’de

Tanınan görüntü platformu TikTok’un son periyotta ortaya çıkan en beğenilen trendlerinden #BookTok Türkiye’de de başlıyor. Kampanya, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’yla birebir gün kutlanan 23 Nisan Dünya Kitap Günü’nden itibaren Türkiye’de başladı. 

Kullanıcıların okudukları kitaplar hakkında çeşitli içerik ve inceleme görüntüleri paylaştığı, tartıştığı ve teklifte bulunduğu bir topluluk olan #BookTok; bir küme kitapsever tarafından TikTok’ta bir etiket olarak başlatıldı ve kısa müddette dünyanın kitaplar için bir ortaya gelmiş en büyük topluluklarından biri oldu. 

Dünya genelinde 100 milyardan fazla görüntülemesi olan #BookTok’un İngiltere üzere ülkelerde kitap satışlarını artırdığı biliniyor. Ayrıyeten, Barnes & Noble üzere birçok büyük kitabevi mağazalarında #BookTok topluluğuna kısımlar ayırıyor.  Resmi olarak açılmadan evvel de Türkiye’deki kullanıcılar tarafından ilgi gören #BookTok, son bir yılda ülkemizde bir milyarın üstünde görüntülenmeye ulaştı.

Yeni müelliflere ilham veriyor

#BookTok’un etkileyici kitap teklifleri, müelliflerinin yeni kitapları hakkında bilgi vermesi ve okuyucuların birbirleriyle kitap hakkında sohbet etmesini teşvik etmesiyle bu akım, sadık bir edebiyatsever takipçi kitlesi yarattı. Artık bu kitle, kitap dünyasının trendlerini etkiliyor. 

#BookTok etkisi yeni muharrirlerin mesleklerini başlatmalarına yardımcı oldu ve kimi kitapları birinci yayımlanmalarının üzerinden yıllar geçmiş olsa bile en çok satanlar listelerinin başına taşımayı başardı. 

TikTok’un küresel çapta en başarılı etiketlerinden olan #BookTok‘un platformdaki yükselişiyle ülkemizdeki kitap okuma alışkanlıklarını artırması ve edebiyatın daha geniş kitlelere ulaşması bekleniyor. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu