Topluma karşı kişisel ve kurumsal sorumluluk şuuru süratle yayılıyor!

Türkiye’nin Şubat ve Mart aylarında içerisinden geçtiği kuvvetli şartlar, toplumsal ve ekonomik statüsü ne olursa olsun, ülke çapında büyük bir yardım ve gönüllülük hareketine dönüştü. Depremzedelere yardımlar ferdi kadar kurumsal olarak da çığ üzere büyüdü. Böylelikle Türkiye’nin yardımlaşma ve gönüllülükteki toplumsal hassaslığı bir kere daha dünyaya örnek oldu.

 

Great Place To Work® ve Özel Bölüm Gönüllüleri Derneği (ÖSGD), 2023 yılında da, toplumsal sorumluluk ve gönüllülük alanlarında örnek teşkil eden kurumları ödüllendirmek üzere iş birliklerini sürdürüyor. 25 Mayıs’ta açıklanacak olan En Âlâ İşverenler™ Toplumsal Sorumluluk & Gönüllülük Listesi’nde ÖSGD kriterleri de yer alacak. Çeşitli sivil toplum kuruluşları ile iş birliği yaparak özel bölüm çalışanlarının sivil toplum kuruluşlarında istekli olmasını destekleyen ÖSGD, kurumların gerçekleştirdikleri çalışmaları sürdürülebilirlik, tesir ve fark yaratma, yaratıcılık ve yenilikçilik yaklaşımları doğrultusunda pahalandırıyor. Great Place To Work® En Âlâ İşverenler™ Toplumsal Sorumluluk & Gönüllülük Listesi, 10 Mart 2023 tarihine kadar Great Place To Work® Sertifikası™ almış tertiplerin değerlendirilmesiyle oluşturulacak.

 

Eyüp Toprak: “6 Şubat sonrasında insanların daha âlâ bir dünya için nasıl birleştiğine şahit olduk”

Meydana gelen sarsıntıların eşi gibisi görülmemiş toplumsal dayanışmaya dönüştüğünü belirten Great Place To Work® Türkiye CEO’su Eyüp Toprak, “Yaşanan zelzele felaketi yalnızca Türkiye değil, tüm dünyada büyük kedere neden oldu. Dünya insanları ellerinden gelen dayanağı verirken ülkemiz beşerinin gösterdiği hassaslık ise dünyaya örnek oldu. Türkiye’nin dört bir yanından yağan yardımlar ve gönüllülük hareketi, depremzedelerin acılarına az da olsa merhem olduğuna inanıyorum. Görülüyor ki insan kavramı asla lakin asla vaz geçilmezimiz olacak. Great Place To Work® olarak bizler de toplumdaki bu hassaslığa bir nebze katkıda bulunmak üzere En Âlâ İşverenler™ Toplumsal Sorumluluk & Gönüllülük Listesi’ni açıklayacağız ve fark yaratan tertipleri duyuracağız. İşbirliği ve takviyeleri için ÖSGD’ye teşekkür eder, listeye girecek tertipleri da şimdiden kutlarız” dedi.

 

Pınar Ilgaz: “Birlikte yaşadığımız toplum ve etraftan sorumluyuz!”

Bireyler olarak yalnızca kendimizden sorumlu olmanın ötesinde, birlikte yaşadığımız ve içinde bulunduğumuz toplumdan ve etraftan de sorumlu olduğumuzu belirten ÖSGD İdare Konseyi Lideri Pınar Ilgaz, “Toplum gereksinimlerine ve meselelerine kalıcı tahliller sağlayabilmek, istekli takviyesinin sürdürülebilirliği ile mümkün. Gönüllüğün gücü ile sürdürülebilir bir hayatın nasıl tasarlanacağı ve bunu yaparken de sürdürülebilir bir gönüllülük anlayışının nasıl sağlanacağı, kurumsal gönüllüğü içselleştirmiş toplulukların sorumluluğunda. Bundan hareketle gönüllülüğü uzun soluklu olacak halde bir ömür biçimi haline getirmemiz gerekiyor. Ferdi memnunluk, kurumsal sorumluluk, dünyanın sürdürülebilirliği ve hayat kalitesinin geliştirilmesi için her birimize kıymetli sorumluluklar düşüyor. Çalışan gönüllülüğü kapsamında hepimiz ortak akıl ve birlikte çalışarak bunu gerçekleştirebiliriz. ÖSGD olarak misyonumuz, bireyleri gönüllülüğe, şirketleri ise çalışan gönüllüğü için gerekli ortamı geliştirmeye yönlendirmek ve teşvik etmek. Derneğimizin Gönüllülük Mükafatları de buna hizmet ediyor. 2022 yılından bu yana da Great Place To Work® Türkiye ile olan iş birliğimizle, bu yaklaşımımızın tesir alanı ve farkındalığını artırıyoruz. En Âlâ İşverenler™ Sosyal Sorumluluk & Gönüllülük Listesi’nde yer alacak olan organizasyonları şimdiden kutlarız” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu