Trakya’ya bayram göçü!

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta yaşanan zelzelelerin akabinde İstanbul’da yaşayan vatandaşlar tarafını Trakya’ya çevirdi. Bölgede arsa ve konutlara ilgi doruğa çıktı. Bayram ve okul tatilinin birleşmesini fırsat bilen vatandaşlar müsaadeli günlerini Trakya’dan arsa bakmak için kullanıyor. 

Online emlak ilan sitelerinde arama trafiği katlanırken, talebin artması alanda da somut bir biçimde görüldü.Yatırımcılar, başta İstanbul’un Trakya’ya açılan kapısı Silivri ve Çatalca olma üzere Tekirdağ’ın Çerkezköy, Kapaklı ve Saray bölgeleri; Kırklareli merkez ile Vize, Pınarhisar, Lüleburgaz ve Babaeski ilçelerinde arsa arayışına başladı.

Vatandaşların, içerisine konteyner, tekerlekli taşınabilir mesken (tiny house) ve prefabrik koyabileceği ve doğal afet anında bu yapılarda kalabileceği arazi talebinde bulunduğu görüldü. 

Trakya’ya ilgi artıyor

Trakya’da arsa satışlarına olan yüksek ilginin popülaritesini hiçbir periyot yitirmemesi, bu alandaki yatırımların kârlılık oranını yükseltirken, kesime ilginin de artmasına neden oluyor.

Son periyotta İstanbul dışında gelişim potansiyeli gösteren Marmara Bölgesi’ndeki öteki vilayetlerde yer alan yerlere talep artarken, Kocaeli’nin de dolmasıyla birlikte gözler Trakya’ya çevrildi. Yunanistan ve Bulgaristan üzere Avrupa Birliği üyesi iki ülkeye karayolu ve demiryoluyla açılan bölge son yıllarda yatırımcıların gözdesi pozisyonuna ulaştı.

Konut satışları azaldı arsa satışları patladı

Konut fiyatlarının artması yatırımcıları, başka alternatiflere yönlendirdi. Arsa, tarla ve iş yeri satışları patladı. Konut dışı satışlar tüm vakitlerin rekorunu kırdı. 2021’de yüzde 50,60 olan konut dışı satışlar, 2022’de yüzde 54,07,2023’ün birinci 2 ayında yüzde 57,67 ile tarihi rekor kırdı.

Trakya’da fiyatlar 4 katına çıktı! 

İstanbul’da zelzele riski olan bölgelerde oturanlar etraf vilayetlere taşınmaya başladı. . Kırklareli, Edirne ve Tekirdağ ticaret odalarının açıkladığı bilgilere nazaran, bölgede zelzeleden sonra 53 binin üzerine süreç gerçekleşti. Mevcut yapı stokunun neredeyse yüzde 95’i doldu.

Bölgede fiyatlar 4’e katlanırken, arsa satışlarına da ağır ilgi yaşanıyor. Kırklareli’nin köylerindeki arsa metrekare fiyatları, bin 500 liraya dayandı. Bölgedeki emlakçılar ise arazi ve arsa arzında düşünce yaşandığını belirtti. Geçtiğimiz yıl Microsoft’un kurucusu Bill Gates’in de Trakya’dan arazi aldığı söylentileri, bölgede fiyatları hareketlendirmişti.

Bölge tarihinin en büyük emlak hareketliliği

TÜGİAD üyesi Gayrimenkul Danışmanı GülcanAltınay Yıllardır Tekirdağ , Kırklareli, Edirne bölgelerinde emlak danışmanlığı yapıyorum diyerek şunları kaydetti: “Biz hem 11 kentteki depremzedeleri burada hem de İstanbul’da yaşamaktan ya da sarsıntıdan korkanları burada görüyoruz. O nedenle çok önemli bir yoğunluk içerisindeyiz. Şu an birçok arsa da imar için yapılaşma müsaadesi bekliyor. Yaşanan ağır ilgi fiyatlara da yansıdı. 6 ay evvel metrekaresi 200 TL olan yerler 800-900 TL’ye kadar çıktı.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu