Türkiye’yi Heyecanlandıran 31 Mart Yerel Seçimlerine Yönelik Oy Kullanma Saatleri Belli Oldu!

Türkiye genelinde nefesler tutuldu, 31 Mart yerel seçimlerinden çıkacak sonuç merakla bekleniyor. Vatandaşlar, oy kullanarak seçimlerini yapacakları 31 Mart Pazar günü için hazırlıklarını sürdürüyor. Seçimlerle ilgili merak edilen konulardan biri de oy kullanma saatleri. 2024 Yerel Seçim Oy Kullanma Saatleri! Oy kullanma saati ne zaman başlıyor, ne zaman bitiyor? İşte detaylar…

Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı tarafından, 31 Mart’ta gerçekleşecek yerel seçimler için oy kullanma saatleri açıklandı. Güneşin doğuş ve batış saatlerine göre belirlenen oy kullanma saatleri şu şekildedir: Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis illerinde oy verme işlemi 07.00-16.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek. Diğer illerde ise oy verme işlemi 08.00-17.00 saatleri arasında gerçekleştirilecektir.

31 Mart seçimlerinde toplam oy sayısı, büyükşehirlerdeki seçmenler ile büyükşehir olmayan iller ve köylerdeki seçmenlere bağlı olacaktır. Büyükşehirlerde “büyükşehir belediye başkanı”, “belediye başkanı”, “belediye meclis üyeliği” ve “muhtarlık ve ihtiyar heyeti” için oy kullanılırken, büyükşehir olmayan illerde “il genel meclisi üyeliği”, “belediye başkanı”, “belediye meclis üyeliği” ve “muhtarlık ve ihtiyar heyeti” için oy kullanılacaktır. Köylerde ise “il genel meclisi üyeliği” ve “muhtarlık ve ihtiyar meclisi” için oy kullanılacaktır. Toplam oy sayısı, seçmen kayıtlarına ve oy kullanma işlemine katılanların sayısına göre değişecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu