UEZ 2023’te bankacılık dalının geleceği ele alındı

NGN sponsorluğunda gerçekleştirilen “100. Yılda Bankacılık ve Finansın Yeni Vizyonu” oturumunda, Türkiye finans bölümünün 100 yılda kat ettiği aralık ortaya konulduktan sonra, dünyada ve Türkiye’de finans kesiminde büyümenin istikameti ve dijitalleşme üzere yeni teknolojik gelişmelerin kesimin geleceğini nasıl şekillendireceği, yeni maksatların ne olması gerektiği ele alındı.

 

Moderatörlüğünü NGN İdare Şurası Lideri ve CEO’su İnanç Erol’un üstlendiği oturuma Citibank Türkiye Genel Müdürü ve İdare Konseyi Üyesi Emre Karter, T.C. Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Lideri Prof. Dr. Göksel Aşan, Neohub Genel Müdürü, Deniz Ventures ve Deniz Portföy İdare Şurası Üyesi Gürhan Çam ve TSKB Genel Müdürü ve İdare Heyeti Üyesi Murat Bilgiç katıldı.

 

İnanç Erol: “Türk bankacılık dalı artık teknoloji ihraç ediyor”

NGN İdare Konseyi Lideri ve CEO’su İnanç Erol, “Biz kurumların teknolojik iş iştirakini yapıyoruz ve Türkiye’de yüzlerce farklı daldan müşterilerimiz var. Finans ve bankacılık dalı dijitalleşmede öncü ve örnek olan bir dal. Bankalarımızın teknoloji şirketleri var ve özgür ihracat yapıyorlar. Bilhassa bölgesel oyuncu olduğumuz için dünyaya da hizmet verdiklerini, sattıklarını görüyoruz. Yatırım ve kalkınma bankaları yüksek yarar sağlıyorlar” dedi.

 

Emre Karter: “Almanya Hindistan ortası hatta Türkiye ile rekabet edebilecek ülke yok”

Citibank Türkiye Genel Müdürü ve İdare Konseyi Üyesi Emre Karter, “Tedarik zincirlerinin kırılganlığı ve güvenliği, aslında pandemi öncesinde ticaret savaşları ile başlayan bir süreç ve bu süreç hala devam ediyor. Yalnızca versiyonlar farklılaşıyor. Pandemi en çok da tedarik zincirlerini vurdu. Sonrasında gelişen Rusya -Ukrayna savaşı, bedelli tahıl eserlerini etkilenmesi, dünyada son 5-10 yılda dalgalanan navlun fiyatları, dünyanın artık çabucak hemen her eserin içerisinde olan çip tedariğinin yalnızca bir tarafa odaklı ve bağımlı gelmesi, pandemi sonrasında da dünyanın birçok üreticisinde kapanmaların devam etmesi göz önüne alındığında açıkçası artık dünya eski tertibinde değil ve kartlar tekrar dağıtılacak. Ticaret 1930’lardan bu yana birinci sefer geçtiğimiz sene sonu ve bu yılın başında artış suratının altında kaldı. Tedarik zincirlerinin yakın pazarlara taşınması da bunun nedenlerinden biri oldu. Artık eser üretip dünyanın bir ucuna gönderilmesi durumu çok verimli değil, zira üretimin yerelleşmesi ve yakın pazarlara taşınması hayatımızın bir gerçeği. Doğu batı ekseninde Çin üzere ülkelerin yarattığı deniz rotası bağımlılığı kelam konusu. Lakin bu durum çeşitlenecek. Demir ve karayolu kıymetli hale geldi ve kapasitesinin artırılması ile Türkiye kendini öne çıkarabilir. Türkiye 20-30 yılda geniş sanayi, insan gücü ve esnekliği, sıhhat ve lojistik üzere alanlarda ürettiği kapasite ile Almanya ve Hindistan ortasında üretim yetkinliği açısından değerlendirildiğinde, Türkiye ile rekabet edebilecek öbür bir ülke yok. Ortadan sıyrılabileceğimiz bir periyoda hakikat gidiyoruz” dedi.

 

Prof. Dr. Göksel Aşan: “Muhtemel krizlerde nasıl reaksiyon ve sonuçlar olabileceği tartışılmalı”

T.C. Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Lideri Prof. Dr. Göksel Aşan, “Her şey olağan olduğunda ve mahzur çıkmadığında, bu bankacılık nereye gerçek masraf ve bankacılık için karşılaşılması beklenen krizlerde nasıl yansılar ve sonuçlar olabilir konusu tartışılmalı. Bu perspektif teknoloji bazında değerlendirildiğinde, daha standart ve neyin nereye gideceğinin makul olduğu bir alan olduğu görülüyor. Sürdürülebilirlik konusunda dünya, sonunda etraf kirliliği ile çabanın yalnızca klasik gayret teknikleriyle olmayacağını, kirletenlerin de bilinçlenmesi gerektiğini anladı. Teknolojinin gelişimi, emek dediğimiz şeyin azalması ile söz edilebilir. Yeni gelişmelerle daha az emek kullanılarak çok iş yapmanın önü açıldı. Lakin üretim konusunda bir azalma kelam konusu değil. Azaltılan emek, iş alanlarında boşluk yaratmıyor. O emek yeni alanlara kanalize oluyor ve yeni alanların ortaya çıkmasına fırsat tanıyor. Bankacılık dahil olmak üzere bütün kesimlerde çok daha az insan kaynağının ve el emeğinin kullanıldığı, lakin o emeğin yeni dallarda öteki alanlarda değerlendirildiği bir yolda ilerliyoruz” dedi.

 

Gürhan Çam: “Üç sene içerisinde bankacılık dalımız dünyada başkan olacak”

Neohub Genel Müdürü, Deniz Ventures ve Deniz Portföy İdare Şurası Üyesi Gürhan Çam, “Bankacılık bölümü hem güvenilirlik hem inovasyon hem de teknoloji ihraç etmek konusunda tüm Türkiye’nin gurur duyması gereken bir dal. Ülke olarak çok farklı bir yerdeyiz. Yaptığımız işler tüm dünyaya örnek oluyor. Tekrar tüm dünyaya örnek olacağımız ‘açık bankacılık’ kanunen geriden gelse bile ilham verecek seviyede. İnovasyon ve teknoloji kanımızda var ve bence Türkiye bankacılık bölümü olarak ilham vermeye devam edeceğiz. Biz ne yaparsak yapalım üç sene içerisinde dünyada başkan olacağız ve Türk bankacılık bölümüne ihracı tanımlayacağız. Günümüz Avrupası bizim 5 sene evvel yaptığımız şeylerle alakalı daha yeni kanunlar çıkarıyorlar. Lakin Türkiye olarak bizim tanımladığımız ve şekillendirdiğimiz bankacılık kesiminin kanun kısmının gelişmesi gerekiyor” dedi.

 

Murat Bilgiç: “Kalkınma bankaları gerisi arkasına krizleri âlâ yönettiler”

TSKB Genel Müdürü ve İdare Şurası Üyesi Murat Bilgiç, “Kalkınma bankaları, regülasyonun çok yeterli kullanıldığı ve takımların uygun çalıştığı bir bölüm. Başardıklarına baktığımızda, arka arda olan krizleri âlâ yönettikleri görülüyor. Kalkınma bankaları, bilhassa son 30 yıllık devirde, sürdürülebilirlik ve kapsayıcı temalı nitelikli fonları ülkeye getirdiler ve bu maksatlara uygun olarak kullandırdılar. Ticari bankalardan en değerli farkları bu. Getirdikleri kaynakların maksadına uygun kullandıklarının hesabını vermek durumundalar. Toplamda 52 banka var ki bunların 16’sı yatırım ve kalkınma bankası. Türkiye üzere gelişmekte olan ülke için hisse çok da küçük değil, zira dönüştürülebilirlik özelliği ve kullanılan kaynaklar çok daha yüksek. Ayrıyeten kalkınma bankalarımızın hepsi çok önemli sürdürülebilirlik ekseninde hareket ediyorlar. Temalara, amaçlanan gayelere uygunluğu teyit edilerek kaynak kullanılıyor. Şube bankacılığı yapılmıyor. Ona karşın daha küçük işletmelere bu kaynakları eriştirerek ticari bankalarımız üzerinden aktarılıyor. Temalara uygun olduğunu TSKB olarak biz denetliyoruz. Bu bağlamda dönüştürücü işlevi çok kıymetli. Bu biçimde bütün bölüm dönüşüm sağlıyor” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu