Van’da Alevlenen Protestolar: Sokaklarda Ateş ve Barikatlar!

Van’da DEM Partisi’nden aday olan Abdullah Zeydan’ın seçimi kazanmasına rağmen mazbatasının geri alınarak AK Partili Abdulahat Arvas’a verilmesi üzerine çıkan protestolar gece boyunca devam etti. Kentte ateş yakıp barikat kuran ve polislere saldıran birçok kişi, Van Valiliği’nin gösteri ve yürüyüşlere 15 gün süreyle yasak getirmesine rağmen protestolar başka illere de sıçradı. Van’da sokağa çıkma yasağı uygulanıyor mu?

DEM Partisi’nin Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Abdullah Zeydan’ın mazbatasının geri alındığının duyurulmasının ardından protesto eylemleri özellikle iftar sonrasında daha da şiddetlendi. Kentte toplanan göstericilere polis basınçlı su ve biber gazı ile müdahale etti. Van Valiliği ise gösterilere 15 gün süreyle yasak getirdi.

Van’daki olaylar Hakkari’nin Yüksekova ilçesine de sıçradı. İlçede polis müdahalesiyle grup dağılırken olaylar devam etti. Benzer olaylar Diyarbakır, Batman, Bitlis ve Siirt gibi illerde de yaşandı. VAN’DA BELEDİYE AK PARTİ’YE GEÇTİ

Van Valiliği, gösteri yürüyüşlerini ve açık hava toplantılarını 15 gün süreyle yasakladı. Valilik, kanuna aykırı her türlü eylemi önlemek amacıyla il genelinde bireysel veya toplu çıkışlarına izin vermeyeceğini bildirdi.

DEM Parti’nin Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Abdullah Zeydan’ın mazbatasının geri alınması ve AK Partili Abdulahat Arvas’a verilmesi olayları devam ederken, protestoların diğer bölgelere de yayıldığı görüldü. Bu süreçte polis müdahalelerinin ve gözaltıların arttığı biliniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu