Yerel Seçimlerde Oy Kullanmama Cezası Ne Kadar? Ayrıntılar İçin Tıklayın!

Türkiye’de oy kullanma mecburiyeti bulunmaktadır. Fakat, bu mecburiyetin ihlal edilmesi durumunda uygulanacak cezalar belirli kurallara tabidir. Peki, 31 Mart yerel seçimlerinde oy kullanmama cezası var mı? Oy kullanmama cezası nedir? Detaylar aşağıda yer almaktadır…

SEÇİMDE OY KULLANMAMA CEZASI VAR MI?

298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un 25. maddesine göre, seçimlerde oy kullanmak yasal bir zorunluluktur. YSK tarafından oy kullanılmadığı durumda cezai işlem uygulanmaktadır.

OY KULLANMAMA CEZASI! Yerel seçimde oy kullanmama cezası var mı, ne kadar?

2023 YILINDA CEZA NE KADARDI?

Oy kullanmama cezası 2010’da 22 TL olarak açıklanmıştı. Ancak 2023 yılında gerçekleşen genel seçimlerde, oy verilmemesi durumunda ceza 300 lira olarak belirlenmişti. Oy kullanmayan seçmene ceza tebligatı gönderilmekte ve ödeme prosedürleri Maliye Bakanlığı ya da PTT gibi kurumlar aracılığıyla gerçekleşmektedir.

OY KULLANMAMA CEZASI! Yerel seçimde oy kullanmama cezası var mı, ne kadar?

SEÇİMDE KİMLER OY KULLANAMAZ?

Ayrıca kamu hizmetlerinden men edilmiş olanlar, silahlı kuvvetlerde görevli erler, onbaşılar ve kıta çavuşları ile askeri öğrenciler, taksirli suçlar dışında, kasıtlı suçlardan cezaevinde bulunan hükümlüler seçimde oy kullanamayacaktır.

3.Sayfa Gündem Politika Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu