Yurt dışındaki seçmenler yerel seçimde oy kullanamıyor! Detaylar burada…

Yurt dışında yaşayanlar yerel seçimlerde oy kullanabiliyor mu? 31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak seçimler öncesinde, genel seçimlerde oy kullanan yurt dışındaki seçmenin yerel seçimlerde de oy kullanıp kullanamayacağı merak konusu. Peki, Yurt dışındakiler yerel seçimde oy kullandı mı? Detaylar şöyle…

YURT DIŞINDAKİLER YEREL SEÇİMDE OY KULLANDI MI?

Yurt dışında yaşayan her seçmen, milletvekili genel seçimi, Cumhurbaşkanı seçimi ve halkoylamasında oy kullanabiliyor ancak yerel seçimde oy kullanamıyor. Oy verme hakkına sahip olmalarına rağmen yurt dışındaki seçmenler yerel seçimlerde oy kullanamıyorlar.

Seçmen oy kullanacağı yeri nereden öğrenebilir?

Seçmenler, nerede ve hangi sandıkta oy kullanacaklarını, YSK’nin internet sitesinden, e-Devlet kapısından, YSK’nin Seçmen Sorgulama Mobil Uygulamasından veya 444 9 975 numaralı YSK Çağrı Merkezi’nden kontrol edebilirler. Seçmenin nerede oy kullanacağını gösteren seçmen bilgi kağıdının getirilmesi zorunlu değildir.

Oy verme işlemi hangi saatler arasında gerçekleşecek?

YSK, seçimin Mart ayında olması nedeniyle mevsim koşullarını ve güneşin batış saatini dikkate alarak, doğudaki 32 ilde oy verme saatini bir saat erkene almıştır. Bu nedenle, bazı illerde oy verme işlemi 07.00-16.00 saatleri arasında gerçekleşecekken, diğer illerde ise 08.00-17.00 saatleri arasında yapılacaktır.

Büyükşehir belediyesi sınırlarında yaşayan seçmen hangi seçimler için oy kullanacak?

Her seçmen, kanunda belirtilen istisnalar dışında sadece kayıtlı olduğu sandıkta oy kullanabilir. Büyükşehirlerde yaşayan seçmenler, büyükşehir belediye başkanlığı, belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği ve muhtarlık için oy kullanırken diğer illerdeki seçmenler, belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği, il genel meclisi üyeliği ve muhtarlık için oy kullanacaklardır.

Hangi oylar önce sayılacak?

Büyükşehirlerde sırasıyla büyükşehir belediye başkanlığı, belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği ve muhtarlık oyları sayılırken diğer illerde ise sırasıyla belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği, il genel meclisi üyeliği ve muhtarlık oyları sayılacaktır.

Yüksek Seçim Kurulu Gündem Politika Dünya Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu