Yüzbaşı Şerafettin’in kızı Gönül İzmir Manioğlu vefat etti Lider Tunç Soyer’den İzmir ailesine taziye bildirisi

9 Eylül sabahı İzmir’e birinci giren birliklerin başında bulunan ve Hükümet Konağı’nın gönderine ay yıldızlı bayrağı çeken kumandan olarak tanınan Şerafettin İzmir’in (Yüzbaşı Şerafettin) kızı Gönül İzmir Manioğlu, Antalya’da yaşama veda etti. Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından kendisine İzmir soyadı verilen Şerafettin Bey’in tek kızı ve emaneti Gönül Hanım’ın vefatından ötürü büyük keder duyduğunu belirten İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, “Kendisine Allah’tan rahmet dilerken bu vesileyle İzmir’in kurtuluş destanının değeri figürlerinden Yüzbaşı Şerafettin’i de hürmetle anıyorum” dedi.

İzmir’in kurtuluş kahramanı Şerafettin İzmir’in Antalya’da yaşayan ve tek çocuğu Gönül İzmir Manioğlu 97 yaşında yaşama veda etti. Kurtuluş Savaşı’nın son basamağı olan İzmir’in kurtuluşu sırasında Hükûmet Konağı’na bayrağı birinci defa göndere çeken ve 1934 yılında çıkan Soyadı Kanunu ile Mustafa Kemal Atatürk tarafından “İzmir” soyadı verilen Yüzbaşı Şerafettin’in kızı Gönül İzmir Manioğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kelamlı tarih projesinde de yer almıştı.  

Üzüntü duyduğunu lisana getirdi
İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, Gönül İzmir Manioğlu’nun vefatından ötürü büyük ıstırap duyduğunu lisana getirdi. İzmir’in kurtuluşu esnasında girdiği bir çatışmada yaralanmasına karşın İzmir Hükûmet Konağı’na giderek Türk bayrağını birinci defa göndere çeken bir kahramanın kendisi üzere İzmir soyadı taşıyan kızı Gönül Hanım’ın da bu kentin bir emaneti olduğunu lisana getiren Lider Soyer, “Kendisine Allah’tan rahmet dilerken bu vesileyle İzmir’in kurtuluş destanının değeri figürlerinden Yüzbaşı Şerafettin’i de hürmetle anıyorum” dedi.

“Çok severdi”
Gönül İzmir Manioğlu’nun kızı Hayriye Balcı Manioğlu ise “Annem Tunç Soyer’i de eşi Neptün Hanım’ı da çok severdi. Taziye iletisi için çok teşekkür ediyoruz, sevgilerimizi iletiyoruz” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu